Kontakt i Dojazd

Oborniki Śląskie,
ul. Wł. Łokietka 22
(budynek restauracji BAJKA)

tel: 71 310 26 12

pn, czw: 09.00-14.00
wt, śr, pt: 13.00-20.00

Mapa Dojazdu

Profilaktyka

Profilaktyka to pierwszy, polegający na zapobieganiu powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby), szczebel w leczeniu próchnicy i paradontozy. Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego, pełnego uśmiechu. Profilaktyka to prosta metoda leczenia dla każdego, im wcześniej wprowadzona tym dająca lepsze efekty - zdrowe zęby i dziąsła, oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na leczenie zębów i przyzębia, piękny naturalny i własny uśmiech przez całe życie.

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytą nazębną - podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy. Z drugiej strony, profilaktyka dąży do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na atak kwasów i bakterii. W naszych gabinetach zapewniamy pacjentom pełen zakres profesjonalnie przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych a zarazem sprawdzonych metod.

INSTRUKTAŻ HIGIENY JAMY USTNEJ

Instruktaż higieny zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania pacjenta, lekarz dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia i przyzębia, jak i jego zdolności manualnych. Uwzględniając problem oczyszczania gładkich powierzchni zębów, powierzchni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, lekarz doradza w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki i pasty do zębów oraz przyborów dodatkowych. Prezentacji środków służących do pielęgnacji jamy ustnej często towarzyszy demonstracja sposobu ich stosowania na modelach lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.

PROFESJONALNE OCZYSZCZANIE ZĘBÓW

Profesjonalne oczyszczanie zębów ma na celu usuniecie płytki nazębnej i innych osadów gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby stosowane są różne metody:

  • Mechaniczne oczyszczanie zębów z użyciem specjalnych szczoteczek i gumek oraz profesjonalnych past.
  • Piaskowanie - zabieg usuwania osadu i przebarwień koron zębowych powstałych od kawy, herbaty, palenia tytoniu. Do tego celu służą aparaty powietrzno-proszkowe tzw. "piaskarki" - wyrzucające cienkim strumieniem mieszankę pyłu i wody pod dużym ciśnieniem, skutecznie likwidujące osady i przebarwienia, których nie można pozbyć się z pomocą szczoteczki do zębów.
  • Skaling jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból - w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.
    • wzmacnia szkliwo dzieci i dorosłych;
    • zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej;
    • zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień);
    • zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi;
    • znosi nadwrażliwość szyjek zębowych.

FLUORYZACJA INDYWIDUALNA - LAKIEROWANIE ZĘBÓW

Fluor jest naukowo potwierdzonym orężem stomatologa, szeroko stosowanym w profilaktyce stomatologicznej.
Najpopularniejszą formą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie oczyszczonych zębów z zastosowaniem lakierów fluorkowych takich jak Fluor Protektor lub, polecany szczególnie dla dzieci, Duraphat. Jest ono powszechnie stosowane zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc. Lakiery charakteryzują się znaczną lepkością, co powoduje ich dobre przyleganie do szkliwa zębów oraz dłuższe utrzymywanie się na ich powierzchni, a przez to powolne uwalnianie fluoru. Dzięki powyższym cechom preparaty te zapewniają redukcję próchnicy do 40%. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany 2-4 razy w roku w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy. Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych:

LAKOWANIE BRUZD

Lakowanie bruzd zębowych polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem - lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny są miejscami zalegania resztek pokarmu rozwoju bakterii a skomplikowane kształty utrudniają lub wręcz uniemożliwiają właściwe ich oczyszczenie za pomocą szczoteczki do zębów, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Lakowanie zębów zarówno mlecznych jak i stałych ma więc na celu zabezpieczenie ich przed procesem próchnicowym. Zabieg lakowania należy przeprowadzać jak najwcześniej od momentu ukazania się zęba w jamie ustnej jednak wtedy, gdy ząb jest na tyle wyrżnięty by można go było odizolować od dostępu śliny. Lakowaniu poddajemy przede wszystkim zdrowe zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe, jak również mleczne trzonowce, możliwe jest także zalakowanie zagłębień w powierzchni podniebiennej drugich siekaczy stałych. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna - pozwala na osiągnięcie ok. 90% redukcji próchnicy.